Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rogoźnie

14.11.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#niepodległość   #historia   #pamięć   #hołd   #rogoźno   

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rogoźnie rozpoczęły się na placu Karola Marcinkowskiego. Jest to powrót do tradycji, bowiem po odzyskaniu niepodległości manifestacje mieszkańców Rogoźna wyruszały spod dawnego magistratu (dzisiaj muzeum regionalnego). Manifestację 11 listopada 2019 roku poprowadziła Rogozińska Orkiestra Dęta i dziewczęta z PAMARSZE. W przemarszu uczestniczyły liczne delegacje stowarzyszeń, szkół, spółek, partii politycznych, służb mundurowych, oraz mieszkańcy gminy.

 

Władze miasta reprezentował Burmistrz Roman Szuberski oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wojciechowski wraz z grupą radnych. Samorząd powiatowy reprezentowała w przemarszu Przewodnicząca Rady Powiatu Renata Tomaszewska. Służby mundurowe reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Obornikach insp. Wojciech Spychała oraz Komendant Komisariatu Policji w Rogoźnie asp. sztab. Piotr Warnke. Na zaproszenie przybył też Senator Filip Libicki. Liczna grupa manifestantów prowadzona przez orkiestrę i sztandary udała się do kościoła św. Wita na uroczystą mszę świętą za ojczyznę. Po mszy delegacje udały się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich i ofiar terroru hitlerowskiego na dalsze obchody Święta Niepodległości. Kierownik muzeum Angelika Pilarska oraz Burmistrz Roman Szuberski, przybliżyli historię polskiej drogi do niepodległości, w tym wspomnienia z Rogoźna. Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk odwołał się w wystąpieniu do patriotyzmu i potrzeby dialogu. Bractwo Kurkowe przeprowadziło strzelanie na wiwat, a rogozińscy hodowcy gołębi uczcili święto przelotem gołębi pocztowych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wysłuchaniu hejnału Rogoźna, delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki, oddając hołd bohaterom.


To może Cię także zainteresować:
Dzień Babci i Dziadka w Oddziale Rejonowym PZERiI w Rogoźnie
Finał 28 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rogoźnie
Zatrzymano podejrzanego o rozbój w sklepie monopolowym

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: rogozno.pl | foto: KA

Komentarze