Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

23.02.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#posiedzenie   #zarządzanie kryzysowe   #rogoźno   

W związku z dużym zagrożeniem wynikającym z występowania między innymi na terenie województwa wielkopolskiego ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) oraz afrykańskiego pomoru świń (ASF) w dniu 11.02.2020r w sali narad Urzędu Miejskiego w Rogoźnie odbyło się robocze posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rogoźnie.

 

W spotkaniu udział wzięli Przewodniczący GZZK Burmistrz Rogoźna – Roman Szuberski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach – Pani Magdalena Karmelita-Bach, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki – Pan Jacek Szczepanik, Grupa robocza o charakterze stałym GZZK oraz Sołtysi Gminy Rogoźno lub osoby ich reprezentujące. 

Głównym celem posiedzenia było przedstawienie problematyki chorób zakaźnych w tym zagrożenie ze strony wirusa afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy w tym: zasad, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy; ostrożności profilaktyki, ochrony – rutynowych zasady higieny; objawów klinicznych zarażonych zwierząt; czym jest bioasekuracja, i jakie obowiązują wymagania prawne w tym zakresie (obowiązki dla wszystkich gospodarstw w tym przepisy bhp, obowiązki dla posiadaczy świń, obowiązki dotyczące posiadaczy drobiu); wymagania w zakresie bioasekuracji na obszarach objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF oraz co można zrobić w celu ochrony gospodarstwa poza wymaganiami określonymi w przepisach prawa i sytuacji epizootycznej w Wielkopolsce. Podczas posiedzenia przedstawiono również działanie Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej oraz pozostałych służb w sytuacji wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem HPAI i ASF. 

Głównymi prelegentami spotkania była Pani Magdalena Karmelita-Bach oraz Pan Jacek Szczepanik, którzy omówili przedstawione w/w zagadnienia oraz odpowiadali na stawiane im pytania. 

Poproszono sołtysów o przekazanie wniosków ze spotkania podczas zebrań z mieszkańcami poszczególnych wsi oraz o stworzenie przez nich listy hodowców drobiu i przekazanie ich do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Powzięto również ustalenie przez Urząd Miejski osób – rzeczoznawców do szacowania strat w przypadku utylizacji chorych i podejrzanych zwierząt, a także ustalenie przez Urząd Miejski firm i zakładów dezynfekcyjnych, producentów mat i tablic ostrzegawczych.


To może Cię także zainteresować:
Dachowanie w Pruścach
Nagrody Starosty dla najlepszych absolwentów
Zimowy Turniej Brydża Sportowego

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: rogozno.pl

Komentarze