Powiatowe obchody Święta Niepodległości

14.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#historia   #pamięć   #niepodległość   #rogoźno   

11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, związane z odzyskaniem przez Polskę, po 123 latach zaborów, niepodległości. Tegoroczne powiatowe obchody Święta Niepodległości odbyły się w Rogoźnie i rozpoczęły się uroczystą mszą za Ojczyznę w kościele p.w. św. Wita.

 

Część oficjalna miała miejsce na Placu Powstańców Wielkopolskich, gdzie pod obeliskiem biało- czerwone wiązanki kwiatów złożyli m.in.: przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, partii politycznych, organizacji, szkół, związków i stowarzyszeń z terenu gminy. Powiat Obornicki reprezentowali Starosta Adam Olejnik, przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz, radna Agata Pasternak, a także komendanci Powiatowej Straży Pożarnej i Policji. Powiatowe obchody zaszczyciła swoją obecnością posłanka na Sejm Maria Małgorzata Janyska.

Obchody uświetnili trębacze z Rogozińskiej Orkiestry Dętej, którzy zagrali hejnał Rogoźna. Jak co roku w niebo wypuszczono setki gołębi Polskiego Związku Gołębi Pocztowych Koło Rogoźno. Kontynuując wielowiekową tradycję Bractw Kurkowych, dla uczczenia uroczystości oddano strzały na wiwat na cześć prezydenta Rzeczpospolitej, Marszałka Senatu RP, premiera RP, Marszałka Sejmu, Prymasa Polski i Przewodniczącego Episkopatu.

W dalszej części zebrani przemaszerowali do Parku Niepodległości, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą jego nową nazwę, nawiązującą do tradycji międzywojennej.

Mieszkańcy Rogoźna uczestniczyli też w koncercie „Pod wspólnym niebem” w kościele p.w. św. Wita oraz w Wieczorze Pieśni Patriotycznych, który już na stałe wpisał w kalendarz imprez. Do sali ośrodka kultury sympatyków śpiewu zaprosili członkowie Bractwa Kurkowego ,,Rogoża” oraz Rogozińskie Centrum Kultury.

Z okazji Święta Niepodległości odbył się także Turniej strzelecki samorządów powiatu obornickiego o Puchar Starosty oraz regulaminowy Turniej Niepodległościowy Braci Kurkowych zorganizowane przez Bractwo Kurkowe „Rogoża”.

 

To może Cię także zainteresować:
Nowy wóz w Komendzie Policji w Rogoźnie
Dzień Babci i Dziadka u seniorów
Rogoźno: 26 Finał WOŚP

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiatobornicki.pl | foto: powiatobornicki.pl

Komentarze