Pracowity poniedziałek strażaków z powiatu obornickiego

11.02.2021

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #osp   #czad   #pożar   #ogień   #wypadek   #rogoźno   #oborniki   

Pracowicie rozpoczął się tydzień dla strażaków powiatu obornickiego, którzy w poniedziałek 8 lutego br. interweniowali w 6 zdarzeniach: 2 pożarach oraz 4 miejscowych zagrożeniach.

 

Pierwsze zdarzenie wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Obornikach o godz. 10:20 i dotyczyło zderzenia dwóch pojazdów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 241 w miejscowości Pruśce. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Trójka osób biorąca udział w zdarzeniu została przebadana przez przybyły Zespół Ratownictwa Medycznego i nie wymagała hospitalizacji. W działaniach udział brały zastępy JGR Wągrowiec oraz OSP Rogoźno i OSP Pruśce. 

Do kolejnego zdarzenia doszło o godz. 11:00, gdzie na ul. Kowanowskiej w Obornikach z uwagi na obfite opady śniegu i niską temperaturę kierujący pojazdem ciężarowym nie mógł ruszyć z miejsca. Działania polegały na posypaniu piaskiem nawierzchni, dzięki czemu kierujący ruszył w dalszą drogę. W działaniach udział brał zastęp JRG Oborniki. 

O godz. 13:32 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Obornikach odebrał kolejne zgłoszenie dotyczące zatrucia czadem. Po dojeździe na ul. Mikołaja Kopernika w Obornikach kierujący działaniem ratowniczym zastał przytomną osobę pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego, u której wystąpiły objawy zatrucia tlenkiem węgla. Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu miernikiem wielogazowym łazienki oraz pomieszczeń przyległych pod kątem występowania w powietrzu tlenku węgla oraz przewietrzeniu mieszkania. Zastosowane urządzenie wskazało wartość 50 ppm. W przekazaniu obiektu objętego działaniem ratowniczym kierujący działaniami zalecił: przeprowadzenie przeglądu urządzenia grzewczego oraz wyposażenie mieszkania w czujkę tlenku węgla. 

Kilka minut później o 13:48 zastępy straży pożarnej zostały predysponowane do pożaru domu jednorodzinnego w miejscowości Rożnowo. Działania ratowniczo-gaśnicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody na palące się drewniane elementy konstrukcji dachu, a także wykonaniu otworów rewizyjnych w połaci dachu. Po zlokalizowaniu źródła ognia przystąpiono do prac rozbiórkowych w celu dogaszenia jego zarzewi oraz oddymieniu pomieszczeń. Przypuszczalną przyczyna pożaru był nieszczelny przewód kominowy. W działaniach udział brały zastępy JRG Oborniki, OSP Rożnowo, OSP Parkowo i OSP Rogoźno. 

O godz. 14:32 obornicka straż pożarna została powiadomiona o pożarze hali produkcyjnej w miejscowości Rogoźno. Po dojeździe na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że w wyniku nieprawidłowo zabezpieczonych prac pożarowo niebezpiecznych wykonywanych wewnątrz hali (cięcie palnikiem gazowym) doszło do zapalenia się drewnianych podkładów z których ogień przeniósł się na ścianę hali wykonanej z płyt wielowarstwowej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się elementy podkładów oraz ścianę, a także wykonanie prac rozbiórkowych drewnianej konstrukcji ściany. W działaniach udział brały zastępy JRG Oborniki, JRG Wągrowiec, OSP Pruśce, OSP Rogoźno, OSP Gościejewo. 

Na zakończenie dnia o godz. 18:24 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Obornikach wpłynęło zgłoszenie uruchomienia się czujki tlenku węgla. Do zdarzenia doszło w miejscowości Rogoźno przy ul. Kościuszki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że w łazience doszło do uruchomienia się czujki tlenku węgla. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzenia pomieszczeń miernikiem wielogazowym oraz przewietrzeniu mieszkania. Po wykonaniu pomiaru miernik wskazał wartość 100 ppm.W przekazaniu obiektu objętego działaniem ratowniczym kierujący działaniami zalecił: przeprowadzenie przeglądu instalacji wentylacyjnej i spalinowej. 

Komenda Powiatowa PSP w Obornikach przypomina o właściwym utrzymaniu przewodów spalinowych, dymowych, wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Trwa remont ulicy Szkolnej
Wznowiono prace przy kolejnej inwestycji
Rusza Fyrtel Rzemieślniczy

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: KPPSP w Obornikach

Komentarze